Pénteken megvolt az első nap abból a 2 hétből, amiben egy fejlesztői csapat tagja leszek.
Reggel 10 től du. fél 1-ig megbeszélés volt, ahol 1 kivételével az egész csapat ott volt. A scrum módszer szerint (http://hu.wikipedia.org/wiki/Scrum) dolgoznak. A csapat összeállítása: Dirk az úgynevezett Scrum Master szerepét tölti be, gyakorlatilag ő vezeti a sprintet, konzultál a "megrendelővel", visszajelzéseket gyűjt be és menedzseli a projekt fejlesztői oldalát.
Randy tekinthető az egyik senior fejlesztőnek, illetve Frederik, aki pedig junior fejlesztő a csapatban. A 4. ember épp szabadságát töltötte, egyéb iránt szintén senior fejlesztő.
A fejlesztési követelmények már korábban megállapítást nyertek, így a meeting alkalmával főként becslést adtak meg az egyes munkafázisok időigényét illetően. Ez egy jópofa, kártyás megoldással működött, méghozzá így: Különböző számozású kártyák voltak mindenkinél (nálam is), mindenkinél ugyan olyan kollekcióban voltak a kártyák, melynek számozása 0-300 ig volt, kb fibonacci számsor szerint, exponenciális növekvést mutatva. Ezek a számok az elvégzendő feladatra vonatkozó időigényt reprezentálják. Tehát amikor a fejlesztők megbecsülik, hogy adott funkciót mennyi idő lesz megvalósítani, akkor egyszerűen letesznek egy kártyát az asztalra. pl: ha 6 órát becsülnek neki, akkor leteszik az 5-öst. ha 9-et akkor leteszik a 8-ast és így tovább.
Az időbecslés után következett egy igen gyors gyorstalpaló a programról, ami jellegében igen hasonló ahhoz, amit én csináltam az előző félévre, némi lényeges különbséggel. Az egyik ilyen különbség az, hogy erre a készülékre, ami az eggyel korábbi verziója annak a gépnek, amire én fejlesztettem, .NET 3.5 CF (compact framework) alatt kell fejleszteni, ami sokkal több kompromisszummal jár, sokkal több a korlát benne.
A gyorstalpaló után elfoglaltam a helyem a laborban és elkezdődött a beállítások és telepítések sorozata. Mivel a céges laptopot hozzáadták a helyi hálózati tartományhoz, ehhez kaptam jelszót is. Feltelepült a gépre a .NET CF 3.5, egy úgynevezett Mercurial nevezetű program, amellyel többek közt a fejlesztő csoportok végzik a programkód áttekintést és verziókövetést a Tortoise program segítségével.
Labor |
Arra nem tértünk ki, hogy a hardver ugyan az-e, bár feltételezem, hogy a rajta lévő Windows CE inkább az ARM processzorokat kedveli, mindenesetre a boot idő lényegesen rövidebb, mint a 3. generációs, ám Windows Xp-vel ellátott eszközön.
Frederik egyébként korombéli srác, sőt, ahogy látom tán még fiatalabb is. Nemrég kezdett a cégnél.
Vele dumálgattunk a munkaidő vége felé. A laborban dolgozik az összes fejlesztő csapat, ugyanis van legalább 3 csoport akiknek eltérő feladatköre van. Van aki a digitális hirdetőtáblák programozásáért felel, van akik a hardveres témákban járatosak, stb. Mind profi szakember, átlag életkor kb 32 év lehet.
Van egy nagy ebédlőjük, ahol közösen ebédeltek, leginkább szendvics és házikoszt volt a tányérokban. Kicsit ment a duruzsolás, de különben csendben voltak a kb 1 órás ebészünetük alatt.
4 óra előtt 15 percel azt mondtam Frederiknek, hogy asszem már ennyi elég is volt... hisz valóban sokféle infó ért ez idő alatt, volt amire csak bólogattam, de nem volt igazán világos, hogy miről beszélnek.
Frederik válasza az volt, hogy hisz még van legalább 10 perc a munkaidőből, amit ennél annyival nyugtáztam, hogy: "én nem vagyok alkalmazott :)" Ami tény. Ha az lennék, más lenne a helyzet. De nem vagyok.
Bízom benne, hogy a végén azt mondhatom, megérte maradni még 4 hónapra.
Legyetek jók!
Zsó
Azt is meg kell itt jegyeznem, hogy pár alkalommal beszélgettem azokkal a belga diákokkal, akik az enyémhez hasonló, mérnök-informatikus szakot hallgatnak kölönböző egyetemeken itt Kortrijkban.
VálaszTörlésKözös vonásként említem, hogy az Action Script és Flash programozás mindegyikőjük tanulmányiban szerepel(t) és a szakiránytól függően kerülnek inkább webes (CSS, ASP.NET, PHP, Flash) vagy épp futtatható alkalmazás (C#, C++, VB.NET) orientációba.
Az előző félévben, amikor én a projektemet csináltam, és mint kiderült, C#-ban, addig a "központi" KATHO-s (ez a suli neve) projektek Flash-ben, vagy Action Script-ben voltak meghírdetve, így aki projektet akart csinálni és a KATHO számára, akkor nagy valószínűséggel ezekben programozott.
Erdekes hely lehet.
VálaszTörlésA munkakornyezet is kenyelmes es modern.
Itt a melyvizben jol tudsz majd fejlodni.
Tudsz meselni a teamwork-rol, es a scrum dokumentacio szuksegessegerol.
A csoportmunkanal milyen progit hasznalnak? Illetve a gyors fejlesstesnel nincs sol ido doksit irni, hogy oldjak meg?
Nos, amikor elkészült valaki a saját kódrészével, akkor azt a Tortoise program segítségével felszinkronizálja egy szerverre, valamint posztolja az úgy nevezett reviewboard-ra, ami kiküldi a többi csapattagnak és megjeleníti "before" - "after" jelleggel a módosított kódot. A többiek kommentelni tudják és ha mindenki egyetért, akkor a vezető programozó össze "merge"-eli az elkészült részeket.
VálaszTörléshatékonynak tűnő megoldás, de még ismerkedem és szokom ezeket a dolgokat.