2012. február 29., szerda

[SÖRPOSZT] - Chimay Bruin


Chimay – Bruin (7%)


Ma esti vendégem egy vörös cimkés szerzetes egyenesen Scourmon apátságából.
Ruhája mívesen dombornyomott, hirdetve származását.
A címke szerint 10-12 C fokon érdemes fogyasztani. Én a szokásos 5 C fokra tettem be a hűtőbe és Így eléggé visszafogott íze volt az első pár kortynak, bár kifejezetten kellemes, üde íze van, ami nagyon hasonlít a Chimay Blache ízére, amit pár hónapja már kóstoltam.

Színe a barna sörök világosabb kasztjához tartozik, enyhe vöröses árnyalattal (mint a kóla). Habja intenzív, sokáig kitart.
Az ajánlott hőmérsékleten fogyasztva a pohárba szagolva a tipikus pörkölt maláta adja meg az illat karakterét.
A pohárba kortyolva ez a malátásság kiegészül édeskés, enyhén élesztős ízzel, ami összességében igen domináns. Az íz lecsengésekor előkerül az alkohol íze is, hisz egy erősebb sörről van szó, de egész páratlan módon a eddig a pontig az alkohol jelenléte a háttérben marad. Az utóíz kellemesen édes.
A sörhöz krémes, zsíros sajtot ettem, jól kiegészítették egymást.
Határozottan nem egy tipikus barna sör ez, így érdemes volt ezt is kipróbálni!

Egészségetekre!



2012. február 25., szombat

[SÖRPOSZT] - Duvel


Duvel (8,5%)

Egy hosszú nap után igazán jól esik egy ilyen sör.
Meg kell mondjam, kinyitása már egyfajta extra mutatvánnyal járt. A sör habja nagyon igyekezett kifele, de nem ment kárba végül egy csepp sem. A habja tömött, sűrű és igen sok. Noha ez nem is csoda, mivel az üvegben refermentálják. Emellett pedig a különlegességét az is adja, hogy két hónapig érlelik a hordóban, mielőtt palackozzák. Amikor kitöltöttem a pohárba, annyi habja volt, hogy a sörreklámokból ismerős mozdulattal, egy késsel lesöpörtem a tetejéről a túlcsordult habot.
A pohárba szagolva zárkózott, semmi fűszeresség, csak diszkréten csípős alkohol illat. Színe igen világos, szűretlensége miatt nem áttetsző, amit élénk szén-dioxid tartalma miatt buborékok kavarnak fel.
Kortyolva enyhe alkohol ízzel indít, ami folyamatosan erősödik, majd édeskés és ezek mellett keserű mellékíze van, és ahogy lecseng az édes felhang, tompa, keserű, mindent eltelítő íz veszi át az uralmat, ami nagyon hosszan megmarad a szájban. Briliáns!
Könnyed sör, nem túl fűszeres, így az ízén tagadhatatlanul érződik, hogy bizony magas alkohol tartalma van. Igazi nagy produkciója, hogy nagyon sokféle árnyalatban tudja hozni a meghatározó ízvilágot. Az elején kesernyés, alkoholos jellegből, ahogy fokozatosan melegszik a szoba hőmérsékletére, úgy válik egyre inkább édeskéssé, malátás mellékízzel.
A Belga sörök hosszú során ez az egyik ikon. Nemzetközi piacra is bőven exportálják és itt Flandriában is igen népszerű. Ha Belgákkal beszélgettem sörökről, ez mindig szóba került, próbáljam ki. És nem is ért csalódás, különleges sör!


Ez ám a hab!

Duvel üveg és maga a sör

2012. február 21., kedd

[SÖRPOSZT] - Affligem Tripel


Affligem Tripel (9.5%)

Ezt a sört rendhagyó módon a kortrijk-i ír kocsmában próbáltam ki.
A pohárba öntve habja szolid, visszafogott volt és finom eloszlású volt, sokáig megmaradt.
Megszagolva a pohárban,  enyhén élesztős, kicsit malátás-kesernyés illata volt, de alig észrevehetően, visszafogottan.
A pohárba kortyolva igazi íz kavalkád fogadott, másodpercek megjelent egy-egy új íz összetevő. Hosszan kortyolva jellemzően kesernyés ízű, csípős alkoholos utóízzel.
Már egy jó ideje kortyoltam, amikor ránéztem az üvegre és láttam, hogy ez bizony 9.5% alkohol tartalommal bír. Ezt nagyon jól elrejti a sör, pedig az íze nem kifejezetten markáns vagy fűszeres, mégis a hatás garantált.

Jó hangulatú beszélgetésekhez kiváló sör, tetszett.




2012. február 17., péntek

[SÖRPOSZT] - Watou Tripel

Watou Tripel  (7,5%)
Ismét egy különleges eljárással készült sör került a poharamba. Ez alkalommal egy felső erjesztésű, palackban tovább erjesztett világos ale típusú sör, a St. Bernard apátság söre. Az apátság Watou városában található, ami Nyugat-flandriában, Kortrijk-tól 52 kilóméterre helyezkedik el.
Belga sörökről:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Belga_s%C3%B6r#Tripel

A palackot ~5 Celsius fokon tároltam több napon át a hűtőben.
Felbontását a szokásos, palackban refermentált sörökre jellemző módon azonnali kihabzás kísérte.
Habja sűrű, nagy buborékokból áll össze, ami aztán gyorsan eloszlik.
A sör színe sötét narancssárga és fontos megjegyezni, ez egy részben szűretlen sör.
A pohárba szagolva kellemes, enyhén malátás illatot érezni, lágy, semmiképp sem tolakodó.
Kortyolva egy igen kellemes, nagyon enyhén kesernyés az ízvilág, amit a szén-dioxid könnyen csúsztat. Utóízében jelentkezik a szűrtelenségéből fakadó kesernyés maláta íz, ami folyamatosan enyhülve sokáig megmarad a szájban. Valamint előtűnik a magas alkoholtartalomból adódó alkohol íz is.
Jellegében hasonló a Bon Secours-hoz (nem véletlen), de annál enyhébb ízzel.
Tetszett ez is.



2012. február 13., hétfő

[SÖRPOSZT] - Belle-vue Gueuze



Ismét poharamba került egy spontán fermentált sör, épp egy brüsszeli sörfőzde Gueuze típusú söre.
A palackot 5 fok körülire hűtöttem és kibontáskor az eddigi összes lambic-nál tapasztalt módon, itt is rögtön igyekezett kifele a habja, amely egyébként nagyon finom eloszlású és hamar szertefoszlik.
A sör színe sötétbarna, mintha csak egy jó ceyloni tea lenne, köszönhetően a maláta enyhe pörkölésének sörfőzés közben.  
A pohárba szagolva enyhe édes-savanykás szagot érezni. 
Kortyolva először savanykás ízű, enyhén édes-keserű. 
Utóízét több íz adja, ilyen az édes-keserű némi savanyú mellékízzel és a pörkölt maláta egy enyhe füstös jelleget ad hozzá.
A Mort Subite-hez képest ez nem annyira savanyú. Összetett íz világa és sötét színe tetszett nekem, ajánlom.




2012. február 11., szombat

projekt - első nap - warm up

Kedves Olvasó!

Pénteken megvolt az első nap abból a 2 hétből, amiben egy fejlesztői csapat tagja leszek.
Reggel 10 től du. fél 1-ig megbeszélés volt, ahol 1 kivételével az egész csapat ott volt. A scrum módszer szerint (http://hu.wikipedia.org/wiki/Scrum) dolgoznak. A csapat összeállítása: Dirk az úgynevezett Scrum Master szerepét tölti be, gyakorlatilag ő vezeti a sprintet, konzultál a "megrendelővel", visszajelzéseket gyűjt be és menedzseli a projekt fejlesztői oldalát.
Randy tekinthető az egyik senior fejlesztőnek, illetve Frederik, aki pedig junior fejlesztő a csapatban. A 4. ember épp szabadságát töltötte, egyéb iránt szintén senior fejlesztő.
A fejlesztési követelmények már korábban megállapítást nyertek, így a meeting alkalmával főként becslést adtak meg az egyes munkafázisok időigényét illetően. Ez egy jópofa, kártyás megoldással működött, méghozzá így: Különböző számozású kártyák voltak mindenkinél (nálam is), mindenkinél ugyan olyan kollekcióban voltak a kártyák, melynek számozása 0-300 ig volt, kb fibonacci számsor szerint, exponenciális növekvést mutatva. Ezek a számok az elvégzendő feladatra vonatkozó időigényt reprezentálják. Tehát amikor a fejlesztők megbecsülik, hogy adott funkciót mennyi idő lesz megvalósítani, akkor egyszerűen letesznek egy kártyát az asztalra. pl: ha 6 órát becsülnek neki, akkor leteszik az 5-öst. ha 9-et akkor leteszik a 8-ast és így tovább.

Az időbecslés után következett egy igen gyors gyorstalpaló a programról, ami jellegében igen hasonló ahhoz, amit én csináltam az előző félévre, némi lényeges különbséggel. Az egyik ilyen különbség az, hogy erre a készülékre, ami az eggyel korábbi verziója annak a gépnek, amire én fejlesztettem, .NET 3.5 CF (compact framework) alatt kell fejleszteni, ami sokkal több kompromisszummal jár, sokkal több a korlát benne.

A gyorstalpaló után elfoglaltam a helyem a laborban és elkezdődött a beállítások és telepítések sorozata. Mivel a céges laptopot hozzáadták a helyi hálózati tartományhoz, ehhez kaptam jelszót is. Feltelepült a gépre a .NET CF 3.5, egy úgynevezett Mercurial nevezetű program, amellyel többek közt a fejlesztő csoportok végzik a programkód áttekintést és verziókövetést a Tortoise program segítségével.
Labor
Mikor minden szükséges program feltelepült, kaptam egy teszt készüléket is, hogy ismerkedjek a történettel.
Arra nem tértünk ki, hogy a hardver ugyan az-e, bár feltételezem, hogy a rajta lévő Windows CE inkább az ARM processzorokat kedveli, mindenesetre a boot idő lényegesen rövidebb, mint a 3. generációs, ám Windows Xp-vel ellátott eszközön.

Frederik egyébként korombéli srác, sőt, ahogy látom tán még fiatalabb is. Nemrég kezdett a cégnél.
Vele dumálgattunk a munkaidő vége felé. A laborban dolgozik az összes fejlesztő csapat, ugyanis van legalább 3 csoport akiknek eltérő feladatköre van. Van aki a digitális hirdetőtáblák programozásáért felel, van akik a hardveres témákban járatosak, stb. Mind profi szakember, átlag életkor kb 32 év lehet.

Van egy nagy ebédlőjük, ahol közösen ebédeltek, leginkább szendvics és házikoszt volt a tányérokban. Kicsit ment a duruzsolás, de különben csendben voltak a kb 1 órás ebészünetük alatt.

4 óra előtt 15 percel azt mondtam Frederiknek, hogy asszem már ennyi elég is volt... hisz valóban sokféle infó ért ez idő alatt, volt amire csak bólogattam, de nem volt igazán világos, hogy miről beszélnek.
Frederik válasza az volt, hogy hisz még van legalább 10 perc a munkaidőből, amit ennél annyival nyugtáztam, hogy: "én nem vagyok alkalmazott :)" Ami tény. Ha az lennék, más lenne a helyzet. De nem vagyok.


Bízom benne, hogy a végén azt mondhatom, megérte maradni még 4 hónapra.

Legyetek jók!

Zsó

[SÖRPOSZT] - Kasteeln Donker


Kasteel Donker (11%)

Az elmúlt pár alkalommal világos söröket próbáltam, ezért úgy döntöttem, a következő alkalommal barna sört fogok bedönteni.
Ehhez a Kasttel barna söre jó alanynak ígérkezett, nézzük is:
A pohárba töltött sört kívülről szemlélve azt elmondható, hogy színe sötétbarna, apró buborékok igyekeznek a felszín felé a sötét mélységből.Habja krémes, sűrű, aranybarna színű, sokáig megmarad.
A pohárba szagolva csupán enyhe sör illatot vélhetünk felfedezni, igen zárkózott ebben a tekintetben a Donker.
íze kifejezetten összetett, eléggé nehezen körülírható és valószínűleg erősen szubjektív megítélni.
Kortyolva elsőként enyhe alkohol és maláta íz érződik, majd fokozatosan kezd édesedni az Íz, megjelenik benne enyhén a karamellás jelleg. Ez az édesség és karamellás jelleg egyébként erősebben jelen van, ha nem 5 C fokon, hanem 12 C fokon fogyasztjuk, ahogy az a hivatalos oldal is ajánlja http://www.vanhonsebrouck.be/. Magam részéről inkább a hűvösebben szervírozott sört kedvelem.
Hozzá kell tenni, ez egy igen erős sör, de ebből mit sem érezni az ízén, kiválóan elfedi és harmóniában is van minden összetevője.
Próbaképp kék sajtot ettem mellé és meg kell mondjam, igen jól illik hozzá, a sajt erős íze remek párosítás ehhez a sörhöz, noha lehet hogy szokatlan.



2012. február 9., csütörtök

[SÖRPOSZT] - La Chouffe

La Chouffe (8%)
http://nl.wikipedia.org/wiki/La_Chouffe 

8% alkoholtartalmú sör. Határozottan markáns íze van, de a magas alkohol tartalom ellenére nem kellemetlenül erős. könnyen csúszik, kellemes az utóíze. Habja sűrű, de nem annyira, mint mondjuk egy Guinness-é.
Nálam jól csúszott, ajánlom kipróbálásra!



[SÖRPOSZT] - Mort Subite


Mort Subite - 4.5% (alc.)
http://en.wikipedia.org/wiki/Alken-Maes

Az egyik legkülönlegesebb sör, amit eddig kóstoltam idekint.
Lambic típusú sör, mely igen különleges, érdemes elolvasni a leírását (
http://hu.wikipedia.org/wiki/Lambic).
A Mort Subite a "Gueuze lambic" csoportba tartozik.
Főként Édes-savanyú az íze számomra, fanyar utóízzel.
A pohárba szagolva szintén ez a fanyar illat az uralkodó. Habja nem túl tömör, hamar eloszlik.

Könnyen csúszik, akár egy cider, mégis megvan benne a jellegzetes sör íz is.

Különlegessége az árában is megmutatkozik. 0.25l-es üveggel 1.37€.


[SÖRPOSZT] - Westmalle Trappist Dubbel


Westmalle Trappist Dubbel (7%)
http://en.wikipedia.org/wiki/Westmalle_Brewery

igen kellemes, magas alkohol tartalommal bíró (7%) barna sor.
a barna sörökre jellemző kellemes karamella íz nagyon jól elfedi az alkohol erős izét, így egyáltalán nem érződik, hogy milyen erős sör is 
valójában.
utóíze hosszan megmarad, enyhe bizsergést hagyva maga után a nyelven.
Tetszett, noha nem kimagaslóan karakteres az íze.



[SÖRPOSZT] - Grimbergen Triple


Grimbergen Triple (9%)
Kifejezetten az erős sörök sorát gyarapítja ez a sor 9% alkoholtartalommal.
az íz jellege a la chouffe-hez hasonló, de nem annyira erős, mint annak.
ellenben az erős alkohol íze itt kétségtelenül előtérbe kerül, de cseppet sem tolakodóan.
habja visszafogott, nem terjengős, szén-dioxid tartalma nagyon kellemesen visszafogott, kis buborékokkal dobja fel az összképet.
Ez a sor szinten tetszett.



[SÖRPOSZT] - Maredsous Bruin


Maredsous Bruin (barna)  (8%)
http://nl.wikipedia.org/wiki/Maredsous

már a színén látszik, hogy ez bizony nem világos sör.
amikor kortyolsz belőle, az íz valahol a világos és a barna sörök keveréke. ám amikor `végigért` a torkodon hirtelen felerősödik az általában barna sörökre jellemző, erős karamella íz.
a magas alkohol tartalom az utóízben jelentkezik, de nem kellemetlenül.
a habja visszafogott es könnyed, mivelhogy másodlagosan is erjesztik a sörösüvegben 2 hónapig, így hasonlóan a pezsgőhöz, a szén-dioxid az üvegben keletkezik.
Az elmúlt időkben magas alkoholtartalmú söröket választottam próbára. kedvelem, hogy kevés sörrel is kellemesen el lehet lazulni. az egyik legnagyobb előnye az erős söröknek, hogy nem kell liter számra fogyasztani a hatásért, és közben pedig az ízük is élvezetes.




[SÖRPOSZT] - Rodenbach Original


Rodenbach Original (5%)

Ez a sör igazi különlegesség, ami az izét illeti. Savanykás, de másképp, mint mondjuk a Mort Subite.
Izében nekem kissé a gyöngyöző borok felé hajlott, kifejezetten nem volt sör íze számomra.
Színe sötétbarna, vöröses árnyalattal, habja barnás-fehér. Rendhagyó izével, fanyar illatával mindenképp a sörözés határterületeit képviseli. Érdemes kipróbálni
Ezt az üveg sört Andrássy Zitától kaptam, afféle búcsúajándékként, köszi Ziti :)


[SÖRPOSZT] - Sommersby - Apple cider


Sommersby - Apple cider (4.7%)
http://en.wikipedia.org/wiki/Cider

Mivel új helyre költöztem, ezért ennek avatását nem szokványosan sörrel, hanem ciderrel, az az almaborral ünneplem. Újdonság az újdonságban. Az almabor pontos mikéntjérol itt olvashatsz:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Almabor
Az izét leginkább a szódavizzel felöntött SIÓ 100%-os almaléhez tudnám hasonlitani. Szén-dioxidban dús, mintha csak pezsgo lenne. Amit nagyon ügyesen eltitkol az ital, az az alkoholtartalma. Ugyanis egyáltalán nem érzodik, hogy majd 5% alkohol van benne. A borokra jellemzo 3-as ismeret (sav-cokor-alkohol) itt nagyon szépen megmutatkozik. Édes és savanyú, ahogy egy almalé szokott lenni. Kifejezetten élvezetes alternativája lehet coctail-oknak. Valószinüleg azok a hölgyek is kedvüket lelik benne, akik nem szeretik a sört vagy akár a bort. Ez pedig mégse egy izesitett Soproni narancsos vagy dréher bambi, hanem almabor. Árát tekintve nem épp az olcsó kategória, viszont szvsz megéri a pénzét.



[SÖRPOSZT] - Kasteel Rouge


Kasteel Rouge (8%)

Zseniális!
Ezzel kell hogy kezdjem, ugyanis valóban az.
A Kasteel eddig az egyetlen belga sörmárka, ami magyarul(!) is feltűnteti a címkén az információkat. Szememnek kellemes, magyar szavak hirdetik, hogy a sör erjesztésekor az erjedő massza, a maláta és komló mellett 10 tömeg%-nyi meggyet is tartalmaz. Ez adja azt frenetikus trükköt, hogy kortyolásnál rögtön jelentkezik a meggy iz, és az utóíz lesz sörös, amíg a többi ízes sörnél ezt pont fordítva tapasztaltam.
Habja selymes, lágy. A pohárba szagolva nekem a meggy Márka jutott eszembe. Szinének vörössége egyértelműen utal arra, hogy ebben van valami csalafintaság. :) És persze nem mellékes az a tény sem, hogy ez bizony 8% alkoholt tartalmaz... Aminek ize szinte észrevehetetlen az izben. Azt érezni, hogy van alkohol tartalma, de hogy ennyi...
Instant jókedv, ezt garantálom!

Erre a sörre nagyon kíváncsi voltam, mivel Kovács Ádám barátom lelkemre kötötte, hogy ezt feltétlen kóstoljam meg. Ő egyébként első számú Kasteel rajongó.
Hittem neki, jól tettem.



[SÖRPOSZT] - Gruut Amber


http://www.gruut.be/AA_Onze_Bieren_Amber.aspx

Gruut Amber (6.6%)

Ez egy genti sör, csak Gentben árulják, ott sem bármelyik pub-ban.
Fejes Ádámmal jártunk a genti fényfesztiválon és betértünk melegedni egy igen hangulatos pub-ba.
2 kör Gruut-ot rendeltünk. AZ első kör Guut Blonde volt, nem rossz, de nem különösebben különleges.
A második kör már Amber tipusú volt. Szine kicsivel sötétebb a Blond-nál, habja átlagos. Izre elsőre hasonló mint a Blond-é, könnyen csúszik, ám az igazi különlegesség a mézes utóiz, ami igen extrává teszi a sört. Igazi beszélgetős sör. Az első kör után már nem voltunk szomjasak, a második kört hosszan kortyolgattuk, közben jól szórakoztunk.

kifejezetten tetszett!



[sörposzt] - Bon Secours - Biere Vivante


http://beeradvocate.com/beer/profile/2428/31435

Bon Secours - Biere Vivante (8%)
(Dark Ale)
(Szuretlen)

Ennek a sörnek a kibontása sem volt egyszerü. Csatos bambi stilusban lezárt sör azon nyomban kihabzott, amikor kibillentettem a zárat.
Óvatosan töltve is rengeteg habja van, ami lassacskán eloszlik.
Az ize valami fantasztikus, komolyan, sokkal rosszabbra számitottam. Ez egy szuretlen sör, ráadásul a drágább katgoriából, amit másodlagosan a palackban erjesztenek. Korábban már volt dolgom ezzel az eljárással készitett sörrel, bár az nem volt szuretlen.
Könnyen csúszik és a magas alkohol tartalmat hihetetlen selymesen adja elo. Ize eloször fanyar, mintha citrom lenne benne, de tovább izlelgetve a maláta ize kerül elotérbe és utóize enyhe csiposség a nyelven, valószinuleg a szuretlenség miatt. A pohárba szagolva friss, fanyar illat a jellemzoje.

Tartottam tole, hogy amilyen drága, olyan rossz, de nem! Ezt érdemes volt leemelni a polcról. És amennyire extra az üvege, szerintem meg is tartom :)




2012. február 8., szerda

[Sörposzt] - Leffe Blond (6.6%)


Leffe Blond (6.6%)
Szűrt, világos sör.
http://en.wikipedia.org/wiki/Leffe

A Leffe úgy hiszem elég közismert Belga sör, ha inni még nem is, hallani már hallottál róla valószínűleg.
Kipróbáltam hát én is.
Habja könnyed, hamar eloszlik. A pohárba szagolva már érződik az erős maláta szag. Belekortyolva nem ért csalódás, egy igen markáns, erős ízű sörröl van szó, amiben 6.6% alkohol van, ami csak az utóízben jelentkezik kicsit. Kifejezetten erős maláta íze miatt csak azoknak ajánlom, akik nem rettennek meg az ilyesmitől, szeretik a fűszeresebb, erősebb ízeket.
Ezek mellett a sör jól csúszik, visszafogott széndioxid tartalma mellett kellemes bizsergést okoz a nyelven.

Élvezetes, ajánlom!




A sörhöz jól passzol ez a kéksajt, mely erős, karakteres ízével jól kiegészíti a sörözést.
(furcsának tűnhet, de nem szokatlan sörözés közben sajtot enni)



2012. február 6., hétfő

macskás bácsi, lábfázás no meg a projekt



Kedves Olvasóm!

Ez a hét nekem úgy elment, mintha nem is lett volna... mármint az előző.
Az unalmas részleteket nem hogy leirni, felidézni sem szeretném, ezért inkább következzenek a furcsa, érdekes dolgok:

Kaptam ideiglenesen egy CRT monitort a cégtől (CRT=régi, képcsöves monitor), ami a padláson porosodott náluk. Nem véletlenül, ugyanis az első tesztek alkalmával a piros szin egészen hiányzott az összképből... noh, de több mint egy betört notib kijelző...
A notihoz ragaszkodtam, mert egyrészt rajta volt minden eddigi fontos cucc, másrészt a magyar billentyűzetet igencsak megszoktam. Pl: a hosszú 'i' hiánya egészen zavaró tud lenni...
Kitaláltam, hogy leszerelem a noti eltört kijelzőjét és anélkül használom a gépet... mintha csak egy billentyűzet lenne... régi notebookok reneszánszát élhetik meg egy külső TFT monitor és egy erősseb noti kombinációjában... szerintem ideális "asztali" gép.

Ellenben megfelelő szerszámkészlet nélkül nekiállni nem éppen egyszerű feladat egy kijelzőt eltávolitani, de 1 svájci bicska és egy multifunkciós fogó segitségével sikerül....

Némi jel mutatott arra, hogy a monitornak nincs, csak a kábelnek van baja, úgyhogy ma nekiálltam és szétszereltem a csatlakozókat, és meg is lett a bűnös!
A piros szin jelét szállitó kábel az egyik csatlakozón (D-SUB csatlakozó van a kábel mindkét végén) elvált a forrasztástól....
Több se kellett nekem, nekiáltam kókányolni. Mire sikerült megcsinálni a piros szint szállitó kábelt, addigra elszakadt egy másik mellett :S :S
Ennél a résznél volt pár keresetlen szavam a helyzethez, de tovább folytattam.
Kimentem a konyhába és gázlángon melegitettem egy drótot, ami mikor felizzott, azt használtam forrasztásra...
Nem lett egy szép munka, nem is fényképeztem le, de másfél tökölős óra után végül elkészitettem és máködik, az immáron valóban szines monitor.
Az egész megoldást a szentlélek tartja egyben, de én bizakodom, hogy működni fog, amig kell.


Ma voltam a cégnél és elvittem a szakmai gyakorlatra vonatkozó szerződést, amit az OE adott nekem és amit 3 résztvevő, Én, a cég és az OE kell hogy aláirjuk és részletezik, hogy mi lesz a szakmai program erra a 4 hónapra.
Amint ez aláiródik, mehetek is a városházára és meghosszabbithatom a tartózkodási engedélyem.
Eközben szerdán lesz az a bizonyos dupla meeting, ahol a programozói csoport vezetőjével (Scrum Master) fogok találkozni és megbeszéljük, hogy hogyan veszek én részt a következő 2 hétben az ő munkájukban, lehetőleg úgy, hogy minél többet tanuljak belőle. Ezt a részt már nagyon várom, ugyanis ez igérkezik az egyik leghasznosabb szakmai tapasztalatnak a következő 4 hónapot nézve.

A másik meeting pedig, ha minden igaz, akkor a grafikai felületeket tervező grafikussal lesz, arra vonatkozóan, hogy hogyan lehetne még szebbé tenni a GUI-t mind a kliens, mind a szerver oldali alkalmazásban.


A szállással kapcsolatban is van 1-2 dolog. Amit nagyon nehezen viselek, az a hideg. Az a rész a leg idegesitőbb, hogy hideg a padló. Hiába tekerem fel a radiátort max-ra, a hátam leég, a lábam lefagy, pluszban még száraz a levegő is (száritja a szemet)....
Igen.. lehet, hogy ez nyavajgásnak tűnik, de ha egész nap a gép előtt kell ülnöd, és szellemi munkát kell végezned, akkor ezek az "apróságnak látszó" dolgok bizony lényegesek... mint ahogy az is, hogy milyen széken ülsz, vagy hogy lefagy-e a lábad.


A szomszédban lakik a tulaj idős apja, mint ahogy ezt korábban emlitettem. Az öreg jó fej, bár nem beszél angolul, úgyogy minden holland tudásomat felhasználva elbeszélgettem vele 2 mondatban, és egyetértettünk, hogy télen hideg van :)
Az öreg nagyon macska párti, van vagy 5 macska, amik lehet nem is az ővé, bár a franc se tudja. Ránézésre is látszik, hogy mindegyik az "utcai-vegyes" pedigree-vel rendelkezik.
Viszont napont négyszer van etetés, ami úgy néz ki, hogy bácsika kinyitja az ajtót, elkezd üvölteni hollandul, hogy gyertek-gyertek kis barátaim, és közben veri az aluminium kondért. ezt 2 percen keresztül legalább... macskák persze sehol nincsenek ekkor, de azért szólongatja őket... ezt tegnap éjfélkor is eljátszotta, az volt a tetőpont nálam... erre mondtam akkor, hogy ez talán túlzás. No, de ilyen is van :)

A hidegre való tekintettel folyton éhes vagyok, szervezetem úgy döntött, hogy hizni szeretne. Aminek pl örülök is kicsit, mert költözés előtt méreckedtem és akkor 84 kiló voltam a standard 91 helyett.
Ennek nyomán mostanában igen rákaptam a sajt evészetre, mellékelek képet az egyik kedvenc sajtomról.Lidli-ben vettem, kevesebb mint 2€ / 300 g.


A bejegyzés végére, a leg kitartóbbaknak tartogattam egy képrejtvényt. Ezt a képet a kert végében lévő sufninál csináltam. A kérdés az lenne, hogy mi a funkciója ennek a magas lábakra szerelt, kis kemencének?
Én arra tippelek, hogy macskahúst füstölthetnek benne... tippeket kommentbe várom!


Legyetek jók!
Zsó